lapas galvaKandavas novada kultūras un sporta dzīve

Kandavas novads pārstāvēts grāmatas “Latvijai 100” atvēršanas svētkos

16.08.2018 11:00

16.augustā Latvijas Ārstu biedrības telpās norisinājās grāmatas “Latvijai 100” atvēršanas svētki. Izdevuma mērķis – radīt Latvijas valsts ģimenes albumu Latvijas simtgadē, ietverot laika posmā no 1918. līdz 2018. gadam tapušas fotogrāfijas.

Grāmatā ietvertās fotogrāfijas iesūtījuši vairāk nekā 1200 līdzautori no visas Latvijas – novadpētnieki, muzejnieki, bibliotekāri, skolotāji, kolekcionāri, žurnālisti un fotogrāfi. Arī no Kandavas pilsētas un katra pagasta tās tika iesūtītas un tagad ir apskatāmas 480 lappušu biezajā grāmatā. Visi grāmatas līdzautori tika aicināti uz grāmatas atvēršanas svētkiem.

Grāmata tapusi divarpus gadu laikā, un tās autors un sastādītājs ir Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis. Izdevumā iekļautas aptuveni 4400 fotogrāfijas un 101 mākslas darbs.

Grāmatā ir apmēram 300 tēmas, kas stāsta par valsti, zemi, dabu, pilsētām, laukiem, mežiem un Latvijai nozīmīgām vietām. To veidotāji pabijuši visās Latvijas pilsētās un pagastos, nozīmīgākajās Latvijas vietās un vides objektos, meklējot bildes un stāstus, kas ļautu uzburt vīziju par to, kas ir Latvija savos 100 gados. Simtgades grāmata aptver būtiskākos Latvijas sasniegumus zinātnē, ekonomikā, kultūrā, izglītībā, medicīnā, aizsardzībā un citās nozarēs.

Lai atlasītu šīs fotogrāfijas, pārskatīti vairāk nekā 100 000 fotogrāfiju, bet vairāk nekā 12 000 attēlu sagatavoti ar visiem pierakstiem grāmatai derīgā formā. Grāmatas attēlu kolekciju papildina literārs Latvijas vēstures izklāsts, bet katru no Latvijas gadiem papildina kāda gleznas, grafikas vai scenogrāfijas reprodukcija.

Grāmatā “Latvijai 100” iekļauti stāsti arī par latviešiem, kas dzīvo aiz Latvijas robežām. “Latvija 100” nozīmē arī latviešus Krievijā, Amerikā, Austrālijā, Anglijā, Brazīlijā, Kanādā, Lietuvā un citur. Arī viņu bērnus un mazbērnus. Gan tos, kas Latviju atstājuši labprātīgi, gan tos, kurus svešatnē aizsūtīja svešas varas. Latvijas stāstā iekļaujas arī citu tautību iedzīvotāji, kas dzīvojuši Latvijā vēsturiski nozīmīgos laikposmos, – Latvijas krievi, ebreji, vācieši, lietuvieši, igauņi, romi un citas tautas.

Grāmatas mākslinieks ir Latvijas Mākslas akadēmijas profesors, Grafikas katedras vadītājs Guntars Sietiņš. Gleznas un grafikas grāmatai atlasīja mākslas zinātniece Anita Vanaga.

Grāmatas izveidi finansiāli atbalstījuši paši veidotāji un interesenti.

Pārstāves no Kandavas novada un grāmatas projekta vadītāja Aiva Stiprā Katrs grāmatas līdzautors tika aicināts parakstīties divos grāmatas eksemplāros Grāmatā atrodami ne tikai līdzautoru iesūtītie fotoattēli, bet arī pašportreti Grāmatā atrodami ne tikai līdzautoru iesūtītie fotoattēli, bet arī pašportrets Katrs grāmatas līdzautors tika aicināts parakstīties divos grāmatas eksemplāros Zemītes tautas nama vadītāja Ērodeja Kirillova parakstās pie savas iesūtītās fotogrāfijas Aijas Vilkaušas no Matkules pagasta bibliotēkas iesūtītā fotogrāfija "Matkules ciema padome" Cēres pagasta bibliotekāres Līgas Rozes iesūtītā fotogrāfija (kreisajā pusē pirmā no apakšas) Zemītes tautas nama vadītājas Ērodejas Kirillovas viena no trim grāmatā apskatāmajām fotogrāfijām Grāmatas autoru Pēteri Apini ar grāmatas atvēršanu sveic Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis
<
Kandavas novadsKandavas novada tūrisma informācijas centrs


back to top